بخوانید

 

آمار بازدید سایت

6007251
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
1904
6900
12242
33615
107110
133018
6007251

پیش بینی امروز
2304


IP شما:18.215.159.156
07 آبان 1397

موتورسیکلت سواران قانون شکن معضل خیابانهای گناباد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

همانقدر که وسائل نقلیه موتوری در رفاه حال، سهولت و سرعت در حمل و نقل مفید هستند، استفاده نادرست و خلاف مقررات راهنمایی و رانندگی از آنها مشکل آفرین و خطرناک است.

موتورسیکلت به جهت ارزانی قیمت در مقایسه با خودروها مورد استفاده بخش اعظم جمعیت جامعه قرار گرفته و با وجودی که بهره بردن از مزایای آن در چارچوب قوانین نقش زیادی در کاهش آلودگی و روانسازی ترافیک دارد ولی این روزها جولان بی ضابطه موتورسواران در معابر عمومی مشکلاتی برای شهروندان گنابادی ایجاد کرده بطوری که شهروندان در بیشتر معابرعمومی و حتی داخل پارکها و فضای سبز شاهد رفت و آمد خلاف قانون، تک چرخ زدن، حرکتهای نمایشی و مزاحمت برخی راکبان موتورسیکلها هستند.

مرضیه سلطانی ساکن گناباد در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: مزاحمتها و حرکتهای خلاف قانون و نمایشی موتورسواران به یکی از دغدغه ها تبدیل شده و فضای امن تردد را برای عابران و حتی خودروهای سواری با مخاطره مواجه کرده است.

یک کارمند بازنشسته نیز می گوید موتورسواران آسایش را از شهروندان گنابادی سلب کرده اند و بدون توجه به قوانین و مقررات با سرعتهای غیرمجاز، حرکات خطرناک نمایشی و تجاوز به حریم عبران پیاده امنیت جانی و سلامت مردم را تهدید می کنند.

محمد صدیقی خواستار اجرای مستمر طرحهای امنیت ترافیکی و برخورد با موتورسیکلت سواران مزاحم در این شهرستان شد.

یکی دیگر از شهروندان گنابادی گفت: ورود موتورسواران در مواقع ترافیک در خیابانهای اصلی شهر مانند خیابان امام خمینی(ره) به پیاده روها و برخی پارکها مانند باغ ملی و دانشگاه خطرات زیادی برای عابران به دنبال دارد لذا ماموران راهنمایی و رانندگی باید با قاطعیت بیشتر با آنان برخورد کنند.

علی رسولی افزود: برخی دانش آموزان گنابادی زیر سن قانونی و با وجود نداشتن گواهینامه با موتورسیکلت در سطح شهر رانندگی و از آنها برای تردد به مدرسه استفاده می کنند که این خود خطرات زیادی به دنبال دارد.

محبوبه اسدیان یکی از دانشجویان گنابادی هم با اشاره به مزاحمتهای موتورسواران برای مردم و از جمله بانوان و خانواده ها گفت: برخوردهای مقطعی پلیس با این پدیده شیوه کارآمدی نیست و جمع آوری موتورسیکلتها در یک محدوده مکانی و زمانی هیچ تاثیری در کاهش تخلفات راکبان آنها ندارد.

رئیس شورای اسلامی گناباد هم به شیوع استفاده ناصحیح از موتورسیکلت و مزاحمتهای ناشی از آن برای شهروندان اشاره و بیان کرد: برخی جوانان و دانش آموزان بدون نظارت والدین و خانواده ها از موتورسیکلت به شکل نامناسب استفاده و با زیر پا گذاشتن قوانین راهنمایی و رانندگی، حرکتهای خطرناک همچون تک چرخ زدن در سطح معابرعمومی عرصه را برای شهروندان ناامن کرده اند.

سیدحسین پورهاشمی بر لزوم فرهنگ سازی و آگاهی بخشی نسبت به شیوه مناسب کاربرد موتورسیکلت به عنوان یک وسیله نقلیه تاکید و بیان کرد: باید ایجاد احساس مسئولیت نسبت به این موضوع از درون خانواده ها شروع شود.

وی افزود: وضعیت برخی نقاط و معابرعمومی گناباد نامطلوب و حتی مرگ آفرین شده لذا شهرداری و شورای اسلامی شهر با شناسایی نقاط حادثه خیز، اصلاح خط کشی معابر عمومی، نصب سرعتگیر و برطرف کردن موانع ترافیکی برای کاهش تصادفات و سوانح رانندگی از جمله موتورسیکلتها تلاش می کند.

شهردار گناباد هم از انتخاب پیمانکار برای تهیه نقشه هوایی شناسایی نقاط حادثه خیز و خطرآفرین معابر عمومی این شهر خبر داد.

مهران حسین زاده بر اهتمام بیشتر رسانه های ارتباط جمعی نسبت به مخاطرات استفاده ناصحیح و خلاف قانون از وسائل نقلیه به خصوص موتورسیکلت تاکید و بیان کرد: از نظرات اصحاب رسانه در کمیته فنی شورای ترافیک برای کاهش آسیبها و مخاطرات این بخش استفاده خواهد شد.

فرمانده انتظامی گناباد هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به مزاحمتهای برخی موتورسیکلت سواران برای شهروندان اشاره و بیان کرد: راهنمایی و رانندگی و ماموران انتظامی در قالب گشتهای ارشاد و یگان امداد با اجرای طرحهای هفتگی و ماهانه شامل ارتقاء امنیت اجتماعی و امنیت محله محور، با موتورسیکلت سواران مزاحم برخورد می کنند.

سرهنگ قربانعلی قربانی افزود: در طرح اخیر امنیت محله محور که طی چند روز گذشته در گناباد اجرا شد 30 دستگاه موتورسیکلت و خودوری مزاحم در شهر گناباد توقیف شدند.

وی ادامه داد: تعداد زیادی از دانش آموزان در ابتدای سال تحصیلی زیر سن قانونی و با وجود نداشتن گواهینامه با موتورسیکلت به مدرسه تردد می کردند که طی جلساتی با آموزش و پرورش و بررسی آسیبها و مخاطراتف این مساله کاهش یافت.

فرمانده انتظامی گناباد گفت: 50 درصد مقصر استفاده ناصحیح نوجوانان و جوانان زیر سن قانونی از موتورسیکلت خانواده ها و مردم هستند. اگر آسیبها و مخاطرات این مسئله برای آنان فرهنگ سازی و تفهیم شود کمتر اجازه بهره گیری از این وسیله را به فرزندان خود می دهند.

وی افزود: پلیس در اجرای طرحهای انتظامی و امنیتی و ترافیکی نیازمند مشارکت تمام بخشها است لذا خانواده ها، جوانان و حتی انجمن اولیاء و مربیان مدارس نیز باید نسبت به این موضوع احساس مسئولیت کنند.

پیگیری مستمر خبرنگار ایرنا برای کسب نظرات رئیس راهنمایی و رانندگی و نیز فوریتهای پزشکی گناباد به منظور ارائه آمار از میزان تخلفات و سوانح مرتبط با موتورسیکلت به نتیجه نرسید.

 

( 292 بازدید)

نظرات منتشر شده (0) تعداد نظرات در صف انتظار (1) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (0)

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.