بخوانید

 

آمار بازدید سایت

6579519
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
816
3122
26424
26424
70740
188686
6579519

پیش بینی امروز
1584


IP شما:34.204.179.0
29 فروردين 1398

بی مسئولیتی و سوء مدیریت عامل اصلی سیل لرستان وخوزستان است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی گفت: بی مسئولیتی، سوء مدیریت و عدم نظارت صحیح، دلیل اصلی بروز سیل اخیر در استان های لرستان و خوزستان است. ضمن اینکه طبق گزارش ها ضعف عملکرد هواشناسی درباره سیل اخیر هم مشهود است چرا که ابزار لازم را در اختیار ندارد.

حمید بنایی در گفت وگو با «خط ِاعتدال» با اشاره به جلسه روز یکشنبه نمایندگان با وزرای کشور، نیرو و کشاورزی در صحن علنی مجلس به منظور ارائه گزارش از میزان خسارات وارده سیل اخیر؛ این جلسه را خوب توصیف کرد و افزود: جلسه خوبی به درخواست هیات رئیسه و نمایندگان با وزرای نیرو، کشور و کشاورزی در صحن مجلس برگزار شد، کمیسیون عمران هم به همراه رئیس کمیسیون از مناطق سیل زده لرستان و خوزستان بازدیدی انجام داد و قرار شد روز دوشنبه هم به منطقه سیل زده گلستان برویم و از این منطقه هم بازدیدی میدانی داشته باشیم.

 

 در گفت وگو با «خط ِاعتدال»/حمید بنایی(رئیس مجمع نمایندگان استان خراسال رضوی):بی مسئولیتی و سوء مدیریت عامل اصلی سیل لرستان/  متاسفانه در حوزه هواشناسی ارتباطات بین المللی نداریم/ هواشناسی فقط 9 رادار دارد در حالی که حداقل 24 رادار مورد نیاز کشور است/رئیس هواشناسی در 3 سالی که از عمر مجلس دهم می گذرد به مجلس نیامده است

 

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: عمق حادثه سیل بسیار زیاد است ولی از طرفی دارای نعمات زیادی است و بعد از ۲۵ سال خشک سالی بالاخه وارد ترسالی شده ایم و این برکاتی دارد. ولی از طرف دیگر این بارش ها در برخی مناطق از جمله بخشی از لرستان و خوزستان و استان گلستان خسارات زیادی وارد کرده است و باید این خسارات جبران شوند.

 

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی بی مسئولیتی و سوء مدیریت را عامل اصلی بروز سیل اخیر در این استان ها دانست و گفت: در بازدیدی که اعضای کمیسیون عمران مجلس از برخی مناطق استان های سیل زده از جمله خوزستان و لرستان داشتیم، بی مدیریتی و بی کفایتی و عدم نظارت صحیح در این مناطق مشهود بود.

 

رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی تصریح کرد: وقتی بستر و حریم روزخانه ها را برای ساخت و ساز واگذار می کنیم و پولی برای لایروبی سدها اختصاص نمی دهیم، طبیعی است که چنین اتفاقی رخ می دهد. وزارت نیرو باید در این زمینه ها پیگیری هایی انجام می داد ولی این کار را انجام نداده است.

 

بنایی همچنین تاکید کرد: در لرستان بیش از یک و نیم میلیون هکتار جنگل های بلوط از بین رفته و باعث سیلاب شده است درحالی که باید در این باره بیشتر نظارت می شد.

 

این نماینده کمیسیون عمران یادآور شد: وقتی پیمانکاری بی توجهی کرده است و در حوزه فنی و مهندسی سهل انگاری کرده و پل و ابنیه ای که تازه ساخته است، تخریب شده در حالی که پل های قدیمی همچنان سرپای خود هستند و آسیبی ندیده اند، مشخص می شود مشکل کار کجا است. به همین دلیل مجلس و قوه قضاییه باید نظارت خود را در این زمینه بیشتر تقویت کنند.

 

نماینده دور دهم مردم گناباد در مجلس همچنین با تاکید بر اینکه البته پس از بروز سیل همه مسئولان برای کمک رسانی پای کار بودند، افزود: ولی با این وجود باز هم در این استانها ولنگاری وجود داشت و هرکسی ساز خودش را می زند. البته درباره این موضوع در منطقه و همچنین در جلسه با وزرا این موضوع را متذکر و یادآور شدم.

 

او ادامه داد: ضمن حمایت از گزارش های ارائه شده وزرا در مجلس، تاکید می کنم که سیل زدگان مسکن ندارند. طبق براوردی که در این گزارش ها از میزان خسارات براورد شده، بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان بود که وزرا اعلام کردند و قرار است بخشی از این خسارات از صندوق توسعه ملی جبران شود ؛ ولی نیازمند کمک مردمی و سازمان های بین المللی هستیم که کنار دولت بایستند.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین با اشاره به گزارش سازمان هواشناسی از سال های دور تا کنون درباره نداشتن امکانات لازم تشریح کرد: طبق گزارش ها و جلساتی که داشتیم، ضعف هواشناسی درباره سیل اخیرمشهود بود. ولی از سال ۸۴ مطالعه کرده ام که هواشناسی بارها اعلام کرده است که به اندازه کافی ابزار در اختیار ندارد و در کل کشور فقط ۹ رادار هست؛ در حالی که حداقل ۲۴ رادار مورد نیاز کشور است.

 

نماینده مردم گناباد و بجستان در خانه ملت یادآور شد: متاسفانه در حوزه هواشناسی ارتباطات بین المللی نداریم و کارشناسان قوی و کاردانی دراین حوزه نیستند. این ضعف هواشناسی برآمده از گزارش خودشان است که به مجلس ارائه داده اند.

 

این نماینده مجلس دهم بیان کرد: در گزارشی که بهمن و دی ماه ۹۷ رئیس کمیسیون انرژی داده بود؛ گفتند که به رئیس جمهوری و مسئولین گفته شده است که سیل در راه است ولی چاره جویی نکرده اند.

 

بنایی همچنین ادامه داد: باید از این به بعد مراقب باشیم و نظارت ها را تقویت کنیم و مراقب جنگل ها و مراتع و رودخانه ها باشیم و برای وزرات نیرو و جنگل ها و مراتع بودجه پیش بینی کنیم. ضمن اینکه تجهیزات و ابزارهواشناسی هم باید تقویت شوند. هرچند که تصور می کنم اگر سازمان برنامه و بودجه پای کار بیاید، مشکلات تا حدی کاهش می یابد.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: البته رئیس هواشناسی در ۳ سالی که از عمر مجلس دهم می گذرد به مجلس نیامده است تا درباره مشکلات و کمبودهایش صحبت کند. از طرفی هم کمیسیون عمران کوتاهی کرده که این جلسات را برگزار نکرده است و از این به بعد باید مراقب باشیم.

 

( 180 بازدید)

نظرات منتشر شده (0) تعداد نظرات در صف انتظار (1) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (0)

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.