بخوانید

 

آمار بازدید سایت

7055653
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
10552
5539
38221
29120
38894
125184
7055653

پیش بینی امروز
9672


IP شما:3.231.229.89
25 فروردين 1398

ثبت جهانی زعفران گناباد فرصتی برای رونق اقتصادی منطقه است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

فرماندار گناباد گفت: باید از فرصت ثبت جهانی زعفران گناباد در سازمان خوار و بار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) برای رونق اقتصادی منطقه و تبیین و شناساندن اصالت این محصول در سطح بین المللی حداکثر بهره را گرفت.

حامد قربانی روز شنبه در جلسه برنامه ریزی برگزاری جشن ثبت جهانی نظام زراعت و زعفران گناباد مبتنی بر قنات، ثبت زعفران این شهرستان در سطح جهانی را امتیاز مهم اقتصادی برای منطقه و استان خراسان رضوی و کشور دانست و گفت: استفاده بهینه از این فرصت، نیازمند همگرایی تمامی بخشها و مسئولان مرتبط است.

وی اضافه کرد: این جشن باید با مشارکت تشکلهای مردمی و بخشهای دولتی و خصوصی برگزار شود و از همه ظرفیتهای استان خراسان رضوی و کشور در این زمینه حداکثر بهره را گرفت.

فرماندار گناباد گفت: زعفران بعد از قنات قصبه برای دومین مرتبه نام گناباد را در سطح جهان پر آوازه کرد و در کنار جاذبه های فرهنگی و تاریخی، اصالت و ظرفیتهای غنی بخش کشاورزی و به خصوص محصول زعفران این شهرستان را نشان داد.

قربانی افزود: زعفران تولیدی استان خراسان رضوی و به خصوص گناباد از کیفیت و اصالت ویژه ای برخوردار است و نقش اساسی در اقتصاد خانوارهای منااطق تولید کننده ایفا می کند.

وی ادامه داد: قناتها هم در طول تاریخ نقش مهمی در آبیاری محصولات کشاورزی و تامین آب این منطقه داشته اند و ثبت جهانی آبیاری گناباد نشان دهنده کیفیت بالای کشاورزی این شهرستان است.

آیین جشن ثبت نظام زارعت و تولید زعفران گناباد مبتنی بر قنات در سازمان خوار و بار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) پنجم اردیبهشت ماه امسال با حضور مسئولان و صاحبنظران استانی و ملی در گناباد برگزار می شود.

نظام زراعت و تولید زعفران گناباد مبتنی بر قنات به عنوان پنجاه و پنجمین نظام میراث کشاورزی مهم جهانی دی ماه سال گذشته توسط سازمان خوار بار و کشاورزی ملل متحد (فائو) به ثبت رسید.

نظام زراعت زعفران گناباد مبتنی بر قنات، سومین میراث جهانی کشاورزی از ایران است که در‌ سازمان فائو به ثبت می رسد.

ثبت میراثهای کشاورزی مهم جهانی موسوم به (GIAHS) ازسال 2002 میلادی به ابتکارعمل سازمان فائو با هدف شناسایی، معرفی و حفاظت از میراث کشاورزی جهانی آغاز شده است.

'یوشی هید اندو' رئیس هماهنگ کننده نظام میراث کشاورزی سازمان فائو پیش از این ثبت نظام تولید زعفران گناباد در سطح جهانی را یک پیروزی بزرگ برای کشاورزان ایرانی که با هوشیاری و حفظ نظام زراعت زعفران مبتنی بر قنات این محصول را با کیفیت بسیار بالا تولید می کنند دانست.

محمد حسین عمادی، نماینده دائم ایران در فائو نیز ثبت نظام زراعت زعفران گناباد در سطح بین المللی را به عنوان یک سیستم پایدار تولید، امتیازی بسیار بزرگ برای صنعت زعفران و بخش کشاورزی در ایران دانست و گفت: نخستین اهمیت این دستاورد مهم، اعتبار بخشیدن به زعفران ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان است.

86 هزار هکتار از مجموع 105 هزار هکتار زمینهای کشت زعفران ایران مربوط به خراسان رضوی است در این میان گناباد با سه هزار و 500 هکتار مزرعه زعفران سالانه 12 تن محصول تولید می کند و نیمی از زمینهای زیر کشت این شهرستان به زعفران اختصاص دارد.

 

( 307 بازدید)

نظرات منتشر شده (0) تعداد نظرات در صف انتظار (0) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (0)

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.